РОЗРОБКА І ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМ У СФЕРІ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я НА ДЕРЖАВНОМУ І МІСЦЕВОМУ (РЕГІОНАЛЬНОМУ) РІВНЯХ: ПРОГРАМНО-ЦІЛЬОВИЙ ПІДХІД
DOI:
https://doi.org/10.32782/pub.health.2024.2.7Ключові слова:
система охорони здоров’я, громадське здоров’я, програмно-цільовий метод, державні та регіональні програмиАнотація
Актуальність. Проблематика формування та фінансування державних, місцевих (регіональних) програм з охорони громадського здоров’я, їх стратегічного планування, оцінки результативності впровадження, розмежування повноважень у цій сфері між зацікавленими сторонами, оптимізації прийняття відповідних рішень в умовах обмеженості фінансових ресурсів є актуальною тематикою наукових досліджень та практичної реалізації. Мета роботи – дослідити зміст програмно-цільового методу державного управління та його використання в розробці програм у сфері громадського здоров’я на державному, регіональному та місцевому рівнях. Матеріали та методи. Для оцінки результативності організації діяльності та фінансування програм у сфері громадського здоров’я на державному і місцевому (регіональному) рівні застосовувалися методи спостереження, аналізу, синтезу, порівняння, групування та узагальнення. Результати дослідження. Розкрита роль державних і місцевих (регіональних) програм громадського здоров’я як інструмента реалізації цілей і завдань держави щодо розв’язання актуальних проблем на основі концентрації та оптимізації ресурсів, досягнення цільових показників стану здоров’я населення. Через програми формуються проєкти профілактичного, лікувального, організаційного, наукового характеру. Показана роль Центру громадського здоров’я в їх координації. На прикладі ДУ «Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» розкрито специфіку розбудови вертикалі епідемічного контролю в регіонах з метою посилення потенціалу в напрямках комунікації, профілактики та контролю неінфекційних захворювань. Запропоновано застосовувати SWOT-аналіз як інструмент бізнес-планування для виявлення сильних і слабких сторін медичної організації в процесі удосконалення програм. Обґрунтовано заходи щодо підвищення ефективності реалізації програм громадського здоров’я на місцевому (регіональному) рівні. Висновки. Розробка та впровадження державних і місцевих (регіональних) програм вимагає високого рівня компетентності усіх учасників процесу, постійного контролю органів виконавчої влади усіх рівнів, розвитку регіональної системи моніторингу й оцінки у сфері охорони здоров’я, готовності інфраструктури для успішної реалізації завдань.
Посилання
Заколодяжна М. В. Програмно-цільовий підхід у державному управлінні системою охорони здоров’я. URL: http://pa.stateandregions.zp.ua/archive/1_2011/43.pdf (дата звернення 04.08.24).
Карамишев Д.В. Програмно-цільовий підхід до реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я. Університетські наукові записки. 2006. № 1. С. 279–284. URL: http://old.univer.km.ua/visnyk/988.pdf
Концепція застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі: схвалена розпорядженням КМУ від 14.09.2002 р. № 538-р. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/538-2002-р#Textм
Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/421-20#n35.
Постанова КМУ «Про затвердження Порядку та умов надання у 2024 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я» від 23 січня 2024 р. № 73. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/73-2024-%D0%BF#Tex
Регіональні системи громадського здоров’я. URL: https://phc.org.ua/regionalni-sistemi-gromadskogo-zdorovya
Про „Обласну цільову соціальну програму з громадського здоров’я на 2021–2024 роки” (проект). URL: https://www.rv.gov.ua/pro-oblasnu-cilovu-socialnu-programu-z-gromadskogo-zdorovya-na-2021-2024-roki-proekt.
Проєкти реалізовані Центром громадського здоров’я. URL: https://phc.org.ua/sites/default/files/users/user90/proekti_zaversheni.pdf
Шубенко І. А., Стойко О. Я. Програмно-цільовий метод і проблеми його застосування в період реформування фінансування галузі охорони здоров’я. Бізнес Інформ. 2021. №1. C. 264–271. URL: https://www.business-inform.net/export_pdf/business-inform-2021-1_0-pages-264_271.pdf.
Стратегія реформи системи охорони здоров’я спрямована на забезпечення конституційних прав громадян на охорону здоров’я та передбачає наступні шляхи її реалізації. URL: https://mednet.od.gov.ua/wp-content/uploads/2022/04/strategiya-reform-v-ohoroni-zdorovya.pdf.
Операційний посібник. Розробка та фінансування регіональних і місцевих програм громадського здоров’я: Ляшко В., Півень Н., Брага М., Рижкова А., Нагорна І. / Центр громадського здоров’я МОЗУ. Київ, 2019. 62 с.
Про схвалення Концепції розвитку громадського здоров’я. Розпорядження КМУ від 30 листопада 2016 р. № 1002-р URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1002-2016-%D1%80#Text.
Постанова КМУ № 1284 від 07.12.2023 року «Про затвердження Порядку утворення та діяльності регіональних координаційних рад з питань громадського здоров’я». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1284-2023-%D0%BF#Text.
Про „Обласну цільову соціальну програму з громадського здоров’я на 2021–2024 роки” (проект). URL: https://www.rv.gov.ua/pro-oblasnu-cilovu-socialnu-programu-z-gromadskogo-zdorovya-na-2021-2024-roki-proekt.